'/head>
Koplopers na eerste twee rondes Fries Dammen, Makkumer Belboei

Koplopers na eerste twee rondes Fries Dammen

GrandMasters en Masters Finals van het African Open

van de redactie Makkum 20-06-2025

Op de eerste dag van de finale van het African Open Fries Dammen werd duidelijk, dat de Afrikaanse spelers de Friese regels zich heel snel eigen hebben gemaakt. Onreglementaire zetten, die vervolgens gecorrigeerd moesten worden met behulp van de computer, kwamen nauwelijks meer voor.

 

In de Masters Finals wist Cédric Djoko (zwart) zijn tegenstander Simon Eyock te verleiden tot een combinatie naar dam. Deze dam kon echter direct weer worden teruggenomen. Hierna maakt Djoko op besliste wijze de partij uit. Op het andere bord werden meer fouten gemaakt. Stéphane Ndoko (zwart) haalde eerst voordeel en gaf dat vervolgens uit handen, waarna zijn tegenstander Yves Constang Molemb hetzelfde deed. Uiteindelijk maakte die in een gelijkwaardige stand de laatste fout, zodat Ndoko het punt kreeg.

 

Bij de Grandmasters behaalde Jan van Dijk, ook weer met zwart, vrij gemakkelijk de overwinning op Guy Tatou.  Naast hen speelden Aleksej Domchev (wit) en Jean Marc Ndjofang. Na een evenwichtig begin speelde de laatste zichzelf in het middenspel klem. Domchev voerde de druk op, en uiteindelijk moest Ndjofang materiaal offeren, wat hem echter niet meer baatte.

 

Foto WFD: Aleksej Domchev (l) in de laatste fase van zijn partij tegen Jan van Dijk. Ndjofang (l), Sayouba Kiema uit Burkino Faso en Eyock kijken gespannen toeFoto WFD: Aleksej Domchev (l) in de laatste fase van zijn partij tegen Jan van Dijk. Ndjofang (l), Sayouba Kiema uit Burkino Faso en Eyock kijken gespannen toe

 

In de middagronde kon Molemb (zwart) het niet bolwerken tegen Djoko. Na een wisselend begin verloor hij gaandeweg de greep op het spel. Eyock (zwart) was wederom niet fortuinlijk: bouwde weliswaar voordeel op, maar zag een fraaie combinatie over het hoofd, die overigens zijn tegenstander Nkodo ook pas in tweede instantie zag. Maar dat was wel genoeg voor de overwinning.

 

Bij de Grandmasters wist Ndjofang (wit) vrij snel Tatou van het bord te drukken. De langste partij van de dag was die van Van Dijk (wit) tegen Domchev. De laatste dacht zich uit een vleugelblokkade te kunnen werken met een tijdelijk offer, maar onderschatte het risico van de bijbehorende vrije zet. Van Dijk kwam een schijf voor. Hierna gaf hij Domchev de kans weer gelijk te komen, maar deze zag ook dat over het hoofd. De Litouwse speler vocht tot aan de laatste schijven, maar Van Dijk gaf de winst niet meer uit handen.

 

Zo staat Van Dijk ongeslagen bovenaan met 2 punten bij de Grandmasters. Bij de Masters voeren Nkodo en Djoko samen het klassement aan, ook met 2 punten.